• آشنایی با منظر (گردشگری منظر)

تالیف : سیدامیر منصوری،سعید شفیعا  **  

352صفحه،قطع وزیری  **  

چاپ اول  **  

شابک: 978-600-8731-69-6  **  

گردشگری، فعالیتی است که برحسب نقش مولد اقتصادی آن، یک صنعت و به‌واسطه نقش اجتماعی-فرهنگی آن، یک نظام معرفت خوانده می‌شود. در جهان امروز که توسعه ارتباطات، جهان را به‌صورت کل منسجم و یکپارچه‌ای پیش روی جهانیان قرار داده، آگاهی از سرشت و سرنوشت ملت‌ها و فرهنگ‌ها، هم در دسترس‌تر و هم پرطرفدارتر شده است. از آنجا که عمل گردشگری، وابسته و موکول به انسان است و نمی‌توان گردشگری را مستقل از انسان تصور کرد، در عین قابلیت‌های ابزاری آن، باید به نقش محتوایی گردشگری نیز توجه کرد. گردشگری ذاتاً و مستقلاً نوعی محتوا است. 

نظر کردن، به معنای نگاه حکیمانه، نوعی تلاش برای دیدن شی، هم‌زمان با سرشت و سرگذشت اوست. نوعی نگاه به بیرون است که بیرون را در اتصال با زمینه وجودی (تاریخی-جغرافیایی) آن می‌بینید و تفسیر می‌کند. منظر، پدیده‌ای عینی-ذهنی، نسبی و پویا است که حاصل تعامل انسان با محیط و جامعه یا تاریخ است. گردشگری منظر، یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین انواع گردشگری است که هدف خود را کشف رازهای نهفته در منظرها می‌داند. برای این هدف باید زبان منظر را دانست و از ویژگی‌های اختصاصی شکل‌دهنده به هر یک از انواع مناظر آگاه بود. منظر را نمی‌توان بر اساس ذوق و قریحه تفسیر کرد. 

گردشگری منظر به دنبال ارائه نگاهی کل¬نگر و جامع در کنار درک صحیح اجزا می باشد. تفسیر، روایت و چیدمان صحیح مفاهیم در کنار هم، این نگاه را ممکن خواهدساخت. این کتاب با معرفی مبانی نظری گردشگری¬منظر به بررسی نمونه های موردی مرکز شهر، برج، مسجد، کبوترخانه، حمام عمومی،خانه ایرانی، بازار ایرانی، باغ ایرانی، مدرسه در شهر اسلامی، کاخ ایرانی، زندگی روستایی، غذا، کوه، آئین و اسطوره و نهایتا نیایشگاه مهر و آناهید در ایران می پردازد. کتاب حاضر برای درس آشنایی با منظر دانشجویان رشته های مرتبط گردشگری نگارش یافته است. با توجه به نمونه های مورد بررسی قرار گرفته این کتاب قابل استفاده برای علاقمندان به فعالیت های اجرایی تورهای گردشگری خواهد بود. 

سرفصلهای کتاب عبارتند از :

فصل 1: مقدمات و مبانی

فصل 2: گردشگری منظر:بررسی های موردی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

آشنایی با منظر (گردشگری منظر)

  • مدل کالا: آشنایی با منظر
  • موجودی: در انبار
  • 48,500 تومان
  • 43,650 تومان